INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Robert Kampenhausen  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kampenhausen Robert h. własnego (2. poł. XVIII w.), oficer kawalerii narodowej, podwojewodzi dobrzyński. Był wnukiem Jana Joachima, a synem Jana Atanazego, posesjonata w pow. rypińskim, i jego drugiej żony Marianny z Rościszewskich, cześnikówny dobrzyńskiej. Został 1 III 1786 r. towarzyszem (stopień opłacił) I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej A. Madalińskiego, po 29 miesiącach – chorążym, 1 IX 1788 r. postąpił na porucznika (stopień chorążego odprzedał); objął dowództwo 12 szwadronu. Początkowo «wcale niezdolny do służby», niezdyscyplinowany, należał następnie do pomocników J. H. Dąbrowskiego w pracach organizacyjnych nad brygadą. W r. 1793 w dwa szwadrony (z porucznikiem Zabłockim) pod komendą Dąbrowskiego stawiał czoła wkraczającym Prusakom. Pod koniec sejmu grodzieńskiego 1793 r. K. towarzyszył Dąbrowskiemu do Grodna, gdzie – wg Madalińskiego – «intrygi czynił i podającemu projekt redukcji wojska i etatu był pomocą i przewodnictwem». Na poparty przez króla wniosek Antoniego Karskiego, posła płockiego, 21 XI 1793 r. sejm zapewnił m. in. K-owi, obok Dąbrowskiego, «miejsce i rangi» w wojsku także po redukcji oraz «pierwsze zdarzone awanse z stopnia ich przypadające». W marszu Madalińskiego K. nie wziął udziału. Gdy 12 III 1794 r. oficerowie brygady składali przysięgę powstańczą, K. odmówił uczestnictwa w poruszeniu. Wyznaczony nań sąd wojenny uznał go infamisem i odsunął od koleżeństwa wojskowego. Omal go wówczas nie rozstrzelano. Posądzano go o informowanie przywódców grodzieńskich i Igelströma o wrzeniu w brygadzie; po przyjeździe do Warszawy pierwsze kroki skierował do ambasadora rosyjskiego.

Nie wiadomo, czy K. uczestniczył w początkowych działaniach powstania 1794 r., ale jest to prawdopodobne. Na stanowisko w brygadzie nie wrócił. Madaliński oskarżył go przed Kościuszką i prosił, by Naczelnik nie umieszczał K-a w jego brygadzie. Dn. 9 VIII Kościuszko patentował K-a na majora w wojsku kor. z płacą porucznika, a 1 IX przydzielił mu ten stopień w VII Brygadzie Kawalerii Narodowej. K. uczestniczył w obronie Warszawy i 28 VIII, dowodząc VII Brygadą, wyróżnił się. W czasie wyprawy Dąbrowskiego był w Wielkopolsce odkomenderowany «do wspólnej pracy» z generałami ziemiańskimi. Dn. 29 X awansował na wicebrygadiera z płacą majora. Wg „Enc. Org.”, K. miał bibliotekę rodzinną, którą zostawił u proboszcza w Łukomii i w r. 1791 procesował się z nim o jej zwrot. Dalsze losy K-a nie są znane.

 

Enc. Org.; Boniecki; Uruski; – Skałkowski A., J. H. Dąbrowski, Cz. 1, Kr. 1904; Tokarz W., Marsz Madalińskiego, Rozprawy i szkice, W. 1959; Zych G., Jan Henryk Dąbrowski (1755–1818), W. 1964; – Akty powstania Kościuszki; Vol. leg., X.

Jerzy Kowecki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.